Флора Сандс, била је британска болничарка, а касније и једина жена официр српске војске за вријеме Првог свjетског рата. Одликована је са седам медаља.Рођена је 22. јануара 1876. године, у малом мјесту Недер Попитон, у истеоименој парохији у Јоркширу у Енглеској, у добростојећој свештеничкој породици из Корка.Флора Сендс је после објаве рата Велике Британије Њемачкој, августа 1914. године, одлучила да крене у Србију и пружи помоћ Србији.
За заслуге и збрињавање рањеника и самопрегоран рад у војној болници, награђена је Медаљом Српског Црвеног крста и, одликована Крстом милосрђа.По истеку тромјесечног уговора вратила се у Енглеску са својом другарицом Емили Симондс и прикупљала помоћ за Србе, прије свега новац за куповину санитетског материјала за српске рањенике. Од прикупљеног новца успјеле су да купе двадесет тона медицинског материјала,, средства за дезинфекцију и рендгенски апарат.
У Србију се преко Солуна и Ђевђелије вратила у фебруару 1915. године заједно са другарицом Емили. Краће вријеме боравила је у Нишу, у коме је Другој резервној болници поклонила рендгенски апарат. Из Ниша је по одлуци санитетског пуковника др Војислава Суботића, упућена у Ваљево, „Градска болница” у коме је харао пјегави тифус. У Ваљеву су она и Емили радиле у Гимназијској болници и обе су лијечећи болеснике оболеле од тифуса.
Након пораза српске војске и окупације Србије у јесен 1915. године, Флора се у Прилепу придружила амбуланти Другог пјешадијског пука и позива Моравске дивизије „Књаз Михаило” – Гвоздени пук.
Током Другог свјетског рата живјела је у Београду, на Пашином брду, у Улици господара Вучића 91. После рата је отишла за Енглеску.
Бескрајно хвала овој жени.
Рестаурирао-Слађан Г.